Porady dotyczące egzaminu kat. B.

Praktyczne wskazówki dotyczące egzaminów na prawo jazdy kategorii B.

Podstawowym celem kursu prawa jazdy kat. B, oprócz nauczenia kursanta bezpiecznego i bezproblemowego poruszania się po drodze, jest przygotowanie go do zdania egzaminu państwowego. Oprócz „standardowego” przygotowania do zaliczenia zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej, instruktor prowadzący powinien wyposażyć kursanta w szereg porad egzaminacyjnych, które są efektem wieloletniej praktyki instruktorskiej

Od kursanta w ramach podziękowania za zdany egzamin 🙂

A tych porad są oczywiście dziesiątki.

Oprócz tego, zakulisową wiedzą instruktorską jest chociażby świadomość tego, że konkretni egzaminatorzy zwracają uwagę na nieco inne elementy jazdy- oczywiście wszystko w ramach obowiązujących przepisów, jak i procedur egzaminacyjnych.  Jednak w praktyce egzaminacyjnej od lat przekonujemy się, że oprócz umiejętności kursanta i jego wiedzy, wskazane wyżej „wskazówki” mogą mieć znaczący wpływ na to, czy egzamin zostanie zaliczony, czy też nie.

Bo o ile przepisy ruchu drogowego są egzekwowane przez egzaminatorów w równym stopniu, tak pojęcia takie jak „dynamika jazdy” są zdecydowanie mniej precyzyjne i warto wiedzieć, jak się zachować podczas egzaminu chociażby w momencie usłyszenia aluzji pod tytułem „dynamika jazdy również podlega ocenie” z ust egzaminatora.

Od kursantki w ramach podziękowania za miłą atmosferę kursu:)

Warto także zauważyć i uczulić kursantów na fakt, że całościowy przebieg egzaminu jest rejestrowany kamerami (razem z dźwiękiem). Dlatego też należy mieć na uwadze, że egzaminatorzy również są kontrolowani w ramach przeprowadzonego egzaminu, więc między bajki można włożyć owiane wręcz legendą opowieści o egzaminatorach, którzy rzekomo robią wszystko, aby jego zaliczenie utrudnić.

Należy sobie powiedzieć jasno- jeżeli kursant został profesjonalnie przygotowany do egzaminu i zaznajomiony procedurami jego przebiegu, oraz został „uczulony” na pewne wymagające skupienia sytuacje na drodze, zdanie egzaminu jest najczęściej w zasadzie formalnością.

Dlatego też, jeżeli jesteś zainteresowana/y zdaniem egzaminu za pierwszym razem, nie mogłeś lepiej trafić- nasz ośrodek w zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia działalności wiele lat temu, uzyskał najwyższą zdawalność egzaminu praktycznego kategorii B w całym powiecie kwidzyńskim. Wypracowaną zdawalność z nieukrywaną satysfakcją utrzymujemy aż do dnia dzisiejszego.

Porady dotyczące egzaminu kat. B.