Idealny instruktor jazdy- czyli tak naprawdę jaki?

Prawo jazdy kategorii B Kwidzyn.

Idealny instruktor jazdy- czyli tak naprawdę jaki?

Jak wiadomo, instruktor jazdy kategorii B aby mógł wykonywać swój zawód, musi mieć ukończone wielomiesięczne szkolenie instruktorskie, a także corocznie odbywane, aktualne warsztaty. To tyle, jeśli chodzi o wymagania formalne. Jest jednak cały szereg wymagań nieformalnych, dzięki którym instruktor jest w stanie skutecznie uczyć kursantów prowadzenia pojazdu i rzetelnie przygotować ich go do zdania egzaminu państwowego. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć zatem na pytanie: jakie cechy i umiejętności powinien mieć idealny instruktor?

Upominki z okazji dnia instruktora 🙂

Cierpliwość i wyrozumiałość

Nie jest tajemnicą, że początkujący kierowcy do opanowania podstaw prowadzenia pojazdu potrzebują wielu prób, błędów, a przede wszystkim po prostu czasu. Dlatego też, nieocenionym atrybutem każdego instruktora jest cierpliwość i wyrozumiałość. Instruktor musi wykazać się tymi cechami, aby szkolenie było jak najbardziej produktywne i aby pod jego okiem kursanci mogli jak najefektywniej szlifować swoje umiejętności.

Doświadczenie na drodze

Hołdujemy przeświadczeniu, że bezwzględnym wymaganiem wobec instruktora jest jego wieloletnie doświadczenie na drodze. Jest takie słynne powiedzenie: najlepszy nauczyciel jest zawsze najpierw najlepszym uczniem. A cóż jest lepszym nauczycielem dla kierowcy, niż tysiące godzin spędzonych na drodze? Dlatego też, nasi instruktorzy to zawsze osoby posiadające wieloletnie doświadczenie zawodowe za kółkiem. Setki tysięcy kilometrów przejechanych jako zawodowi kierowcy (czy to autobusu, samochodu ciężarowego czy innego pojazdu) są najlepszym nauczycielem dla każdej osoby planującej w przyszłości pracę w charakterze instruktora jazdy.

Umiejętność utrzymania pozytywnej atmosfery podczas szkolenia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 79781718_2340656999577853_394429674542858240_o.jpg

Tort od zadowolonej kursantki 🙂

Cały kurs kategorii B to 30 godzin zajęć teoretycznych, oraz 30 godzin jazd. I można by rzec, że najważniejsze jest jakościowe nauczanie. Zdecydowanie tak, ale oprócz tego, nie można zapominać o pozytywnej atmosferze podczas szkolenia. Spędzając wspólnie kilkadziesiąt godzin w trakcie całego kursu, w zasadzie niezbędna jest pozytywna, optymistyczna atmosfera. Tak naprawdę tylko wtedy możemy zmaksymalizować skuteczność szkolenia i sprawić, że zdanie egzaminu za pierwszym razem będzie tylko formalnością 😊

Idealny instruktor jazdy- czyli tak naprawdę jaki?